Panele fotowoltaiczne jak każda inna instalacja wystawiona na działanie czynników atmosferycznych ulegają ustawicznemu zanieczyszczeniu. Według jednego z wiodących producentów paneli fotowoltaicznych – SELFA,  „spadek mocy średnioroczny paneli w normalnych warunkach eksploatacji, przy standardowych opadach deszczu i braku zanieczyszczeń punktowych wynosi około 4,4%, jednak przy braku opadów, w terenie uprzemysłowionym, przy występowaniu aerosoli i zanieczyszczeń punktowych już nawet 20%”. Dużo? To tak jakbyśmy nie korzystali z 1/5 naszej instalacji przez cały rok.

Oczywiście paneli fotowoltaicznych nie możemy czyścić standardową chemią jaką posiadamy w domu. Czyszczenie paneli jest niebezpieczne, szczególnie kiedy są one ulokowane na dachu. Niekiedy proces czyszczenia wymaga specjalistycznego sprzętu, jednak kiedy panele są ulokowane na ziemi albo w dostępnych miejscach jak ogrodzenie, dach garażu itp. Przy zachowaniu odpowiedzialności i uwagi oraz przede wszystkim przy wykorzystaniu odpowiedniej profesjonalnej chemii przeznaczonej do czyszczenia paneli fotowoltaicznych, możemy sami wyczyścić panele, tak jak okna w domu.

Częstotliwość czyszczenia paneli fotowoltaicznych jest dyskusyjna. Sam kurz wystarczy oczyścić średnio 2-4 razy na rok, zwłaszcza gdy preparat posiada właściwości hydrofobowe, które dodatkowo zabezpieczają panele przed powtórnym zabrudzeniem, tak jak innowacyjny preparat PROSOLIS. Mycie paneli najlepiej wykonywać po okresie pylenia traw i drzew. Jednak zabrudzenia punktowe, należy usuwać na bieżąco, bo mogą znacząco obniżać wydajność całej instalacji. Preparat PROSOLIS POINT, szybko i efektownie oddziela nagromadzoną materię od podłoża, dzięki czemu można łatwo i skutecznie usunąć nawet bardzo trudne zabrudzenia.  Generalnie panele słoneczne powinno myć się rano, gdy nie są nagrzane, aby unikać szoku termicznego. Nie można używać do mycia urządzeń ciśnieniowych, gdyż mogą uszkodzić powierzchnię paneli. Konieczne jest stosowanie tylko produktów przeznaczonych do mycia paneli fotowoltaicznych. Jeśli musimy panel doczyścić można użyć jedynie miękkiej ścierki lub szczotki z miękkim włosiem. Nigdy nie można wchodzić na panele, ani na nich klękać, przy braku dostępu do dalej położonych zanieczyszczeń, należy używać szczotek teleskopowych.